Sort by

Sarah Jane 🔪 has logged 257 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Edit this entry  
24
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
09
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
David Bowie: Sound and Vision

David Bowie: Sound and Vision

2016
×
Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Jane

Lady Jane

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
Edit this entry  
16
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wingspan

Wingspan

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pieces

Pieces

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Centipede Horror

Centipede Horror

1982
×
Read the review Edit this entry  
19
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
A History of Horror

A History of Horror

2010
×
Edit this entry  
14
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
Read the review Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry