• The Lion King

    ★★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★★

  • Jason Goes to Hell: The Final Friday

  • Aladdin

    ★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★

  • Hook

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

  • Freddy's Dead: The Final Nightmare

    ★½

  • Home Alone

    ★★★

  • Die Hard 2

    ★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • The Witches

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • The Little Mermaid

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    ★★

  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

    ★★★

  • Batman

    ★★★½

  • Pet Sematary

    ★★★

  • The Land Before Time

    ★★★★★

  • Child's Play

    ★★½

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★½

  • Scooby-Doo and the Ghoul School

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★½

  • Die Hard

    ★★★★

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

    ★½

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

    ★★★★

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★½

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • Poltergeist II: The Other Side

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Friday the 13th: A New Beginning

    ★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★

  • Jaws 3-D

    ★★

  • Friday the 13th Part III

    ★★

  • Poltergeist

    ★★★

  • Halloween II

    ★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★

  • The Shining

    ★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★½

  • Piranha

    ★★★★

  • Jaws 2

    ★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★

  • Sleeping Beauty

  • Lady and the Tramp

  • Peter Pan

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs