RSS feed for Tove

Tove has logged 184 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alena

Alena

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zygote

Zygote

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
½
Read the review Edit this entry