foose has logged 586 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Holidays

Holidays

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★
Edit this entry  
10
Vitamania: The Sense and Nonsense of Vitamins

Vitamania: The Sense and Nonsense of Vitamins

2018
×
Edit this entry  
09
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★½
Edit this entry  
08
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After

After

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holidays

Holidays

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Animated Epics: Beowulf

Animated Epics: Beowulf

1998
×
Edit this entry