Sort by

for_sublunary has logged 199 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Ship Bound For India

A Ship Bound For India

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Crisis

Crisis

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
20
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Corpo Celeste

Corpo Celeste

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shadows

Shadows

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry