helena has logged 98 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Edit this entry  
02
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
7500

7500

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
30
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
Edit this entry  
07
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Edit this entry  
24
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry