Sort by

ForenSeek has logged 206 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shenandoah

Shenandoah

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Anniversary

The Anniversary

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The 3 Rooms of Melancholia

The 3 Rooms of Melancholia

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tapeheads

Tapeheads

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Citizen K

Citizen K

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Walking Tall

Walking Tall

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
For the Living and the Dead

For the Living and the Dead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tao of Steve

The Tao of Steve

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Baran

Baran

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Navalny

Navalny

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Men

Men

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Macon County Line

Macon County Line

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New Greatness Case

The New Greatness Case

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
DIY Country

DIY Country

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry