Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Les tournesols

Les tournesols

1982
×
Edit this entry  
16
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
Edit this entry  
16
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paisan

Paisan

1946
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
Show People

Show People

1928
×
★★★
Edit this entry  
08
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Great Movement

The Great Movement

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★
Edit this entry  
24
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bhuvan Shome

Bhuvan Shome

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
The General

The General

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Blue Island

Blue Island

2022
×
Edit this entry  
12
The Great Movement

The Great Movement

2021
×
Edit this entry  
10
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Catch

The Catch

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Elegy of the North

Elegy of the North

1957
×
★★★½
Edit this entry  
07
Benediction

Benediction

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
04
Love at Sea

Love at Sea

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
Train Again

Train Again

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Arrival

The Arrival

1999
×
Edit this entry  
03
Costa Brava, Lebanon

Costa Brava, Lebanon

2021
×
Edit this entry  
02
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
Judgement Day

Judgement Day

1983
×
Edit this entry  
02
Incontinence: A Diarrhetic Flow of Mismatches

Incontinence: A Diarrhetic Flow of Mismatches

1978
×
★★★
Edit this entry  
02
The Itch Scratch Itch Cycle

The Itch Scratch Itch Cycle

1977
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Ship ‘Night’

The Ship ‘Night’

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Sting of Death

The Sting of Death

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
18 Roughs

18 Roughs

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Where Spring Comes Late

Where Spring Comes Late

1970
×
★★½
Edit this entry  
19
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★½
Edit this entry  
18
Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Forget Love for Now

Forget Love for Now

1937
×
★★★
Edit this entry  
15
Eternal Heart

Eternal Heart

1929
×
★★★½
Edit this entry  
13
We

We

2021
×
Edit this entry  
13
Woman in the Mist

Woman in the Mist

1936
×
★★★½
Edit this entry  
12
Youth, Why Do You Cry?

Youth, Why Do You Cry?

1930
×
★★★
Edit this entry  
11
RRR

RRR

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Demon Pond

Demon Pond

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
I Confess

I Confess

1953
×
★★★
Edit this entry