Sort by

Forrest has logged 398 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Not Reconciled

Not Reconciled

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dragon Wars

Dragon Wars

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Destiny

Destiny

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Wedding March

The Wedding March

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dragon Ball Z: Battle of Gods

Dragon Ball Z: Battle of Gods

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Read the review Edit this entry  
09
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
Read the review Edit this entry  
05
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Trial

The Trial

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deranged

Deranged

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Crucible of Horror

Crucible of Horror

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pharaoh's Curse

Pharaoh's Curse

1957
×
Read the review Edit this entry  
23
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Tension

High Tension

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry