Sort by

Forrest has logged 29 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gaslight

Gaslight

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A*P*E

A*P*E

1976
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Mighty Joe Young

Mighty Joe Young

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Decision Before Dawn

Decision Before Dawn

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ceddo

Ceddo

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Iron Mask

The Iron Mask

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
Read the review Edit this entry  
21
Wall Street Cowboy

Wall Street Cowboy

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Missile

The Lost Missile

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Green Slime

The Green Slime

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Phantom in the House

The Phantom in the House

1929
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Frankenstein Island

Frankenstein Island

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Sing Cowboy Sing

Sing Cowboy Sing

1937
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gangsters of the Frontier

Gangsters of the Frontier

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
Read the review Edit this entry  
07
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
How to Make a Monster

How to Make a Monster

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Klondike

Klondike

1932
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Challenge

The Challenge

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry