Sort by

Forrest has logged 48 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Creature Walks Among Us

The Creature Walks Among Us

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Something Weird

Something Weird

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Man's Revenge

The Invisible Man's Revenge

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Oasis of the Zombies

Oasis of the Zombies

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear

Fear

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bells

The Bells

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Abbott and Costello Meet the Mummy

Abbott and Costello Meet the Mummy

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grip of the Strangler

Grip of the Strangler

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Asylum

Asylum

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spiral

Spiral

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monstrous

Monstrous

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of the Witch

House of the Witch

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Ernest Scared Stupid

Ernest Scared Stupid

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ju-on: The Grudge 2

Ju-on: The Grudge 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry