Sort by

Forrest has logged 125 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
24
India Song

India Song

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kronos

Kronos

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Princess Cut

Princess Cut

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Barren Lives

Barren Lives

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mother India

Mother India

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ossos

Ossos

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casque d'Or

Casque d'Or

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Abraham's Valley

Abraham's Valley

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Devil Times Five

Devil Times Five

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Il Grido

Il Grido

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Believer's Heaven

The Believer's Heaven

1977
×
Read the review Edit this entry