Sort by

Forrest has logged 34 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Matter of Faith

A Matter of Faith

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Le Plaisir

Le Plaisir

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Let There Be Light

Let There Be Light

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
King of the Rocket Men

King of the Rocket Men

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
War Room

War Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
Read the review Edit this entry  
20
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wonderful Land of Oz

The Wonderful Land of Oz

1969
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Supergirl

Supergirl

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cosmic Sin

Cosmic Sin

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Turks in Space

Turks in Space

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cría cuervos…

Cría cuervos…

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Wyatt Earp

Wyatt Earp

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
King Kong Lives

King Kong Lives

1986
×
Read the review Edit this entry