Highest rated films

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Northman

    ★★★★★

  • The Batman

    ★★★★½

  • X

    ★★★★

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • Scream

    ★★★

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Happy Together

    ★★★★½

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★½

  • Vagabond

    ★★★★½

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★½

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★½

  • Bad Lieutenant

    ★★★★½

  • Wanda

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 125 Films watched
  • 25 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

King Kong Lives

Jan 1

Last Film

Man with a Movie Camera

May 24

Genres, countries & languages

Drama
84 films
Romance
40 films
Comedy
26 films
Action
16 films
Crime
14 films
Thriller
13 films
Adventure
13 films
Sci Fi
12 films
Fantasy
10 films
Horror
10 films
USA
73 films
France
16 films
UK
12 films
Germany
7 films
Italy
7 films
Japan
5 films
Canada
4 films
Hong Kong
4 films
Argentina
3 films
Spain
2 films
English
86 films
French
14 films
Italian
13 films
Spanish
10 films
German
8 films
Portuguese
7 films
Chinese
7 films
Japanese
6 films
Cantonese
5 films
Russian
4 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 78

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Forrest’s most liked review

Scream

Scream

★★★

"Holy sh*t--it's Ghostface!"

Honestly, I think this would be my second favorite of the scream movies were the lead girl, Melissa Barrera (whom I really liked in In The Heights), and her character a lot more charismatic and likable. While this movie is a good turn from the normal schtick…

More reviews

Forrest’s most liked list

After We Collided
Beauty and the Beast: A Latter-Day Tale
The Bridges of Madison County

Thirty-One Days of Love 2022

My first major list project of 2022! I'm continuing my semi-yearly 31-in-31 tradition with another month's-long look at romance! I enjoy this list challenge because it introduces me to a lot of movies I wouldn't normally try to seek out on my own. Plus, my wife gets a kick out…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Music
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

The Batman
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Meet the Boy Friend

Films Forrest watched in 2022

  • Man with a Movie Camera
  • India Song
  • French Cancan
  • The Double Life of Véronique
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Battle Beyond the Stars
  • Bad Lieutenant
  • Kronos
  • Princess Cut
  • Barren Lives
  • Taxi Driver
  • Everything Everywhere All at Once
  • Mother India
  • The Headless Woman
  • The Bank Dick
  • The Crucified Lovers
  • Weekend at Bernie's
  • The Night House
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • The Northman
  • The Sweet Hereafter
  • Distant
  • Ossos
  • Through the Olive Trees
  • The Lives of Others
  • Black Widow
  • In a Year with 13 Moons
  • Mother and Son
  • She Wore a Yellow Ribbon
  • The Tree of Wooden Clogs
  • Casque d'Or
  • Mandy
  • Port of Shadows
  • Them!
  • Abraham's Valley
  • Topsy-Turvy
  • X
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Devil Times Five
  • Don't Look Up
  • King Richard
  • Licorice Pizza
  • Belfast
  • The Power of the Dog
  • Drive My Car
  • Nightmare Alley
  • Antonio das Mortes
  • Vagabond
  • Il Grido
  • The Believer's Heaven
  • The Burning Hell
  • Dune
  • Dersu Uzala
  • A Better Tomorrow
  • The Batman
  • Sicily!
  • The Cocoanuts
  • Mesa of Lost Women
  • My Best Girl
  • A Luv Tale
  • Love in the Afternoon
  • Ball of Fire
  • Dangerous Liaisons
  • The Age of Innocence
  • Beautiful Creatures
  • Kiss and Make-Up
  • Romeo and Juliet
  • The Broken Butterfly
  • The Lucky One
  • Dear John
  • The Young Girls of Rochefort
  • Love Affair, or the Case of the Missing Switchboard Operator
  • The Choice
  • Fallen
  • Summertime
  • Summer with Monika
  • Letters to Juliet
  • Made for Each Other
  • Two Night Stand
  • The Ugly Truth
  • Boys
  • Happy Together
  • Safe Haven
  • The Passionate Friends
  • Christian Mingle
  • Meet the Boy Friend
  • The Bridges of Madison County
  • Beauty and the Beast: A Latter-Day Tale
  • For Heaven's Sake
  • After We Collided
  • To Live
  • A Matter of Faith
  • Le Plaisir
  • Let There Be Light
  • King of the Rocket Men
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • Carlito's Way
  • War Room
  • Zabriskie Point
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Taste of Cherry
  • The Hour of the Furnaces
  • Toni Erdmann
  • Fellini's Casanova
  • Dragon Inn
  • The Wonderful Land of Oz
  • Scream
  • If Footmen Tire You, What Will Horses Do?
  • Music
  • Witness for the Prosecution
  • Supergirl
  • Family Plot
  • The King of Comedy
  • Tampopo
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Kings of the Road
  • Cosmic Sin
  • Turks in Space
  • Bad Timing
  • Gunfight at the O.K. Corral
  • Wanda
  • Cría cuervos…
  • When a Stranger Calls
  • Wyatt Earp
  • King Kong Lives

World map

Highly rated films Forrest is yet to see

  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • Top Gun: Maverick
  • Alcarràs
  • Cha Cha Real Smooth
  • RRR
  • Aftersun
  • Triangle of Sadness
  • The Bob's Burgers Movie

Highly rated with Forrest’s friends Patron

  • The Godfather
  • The Dark Knight
  • The Matrix
  • Scream
  • Everything Everywhere All at Once
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • RRR
  • Top Gun: Maverick
  • The Worst Person in the World
  • Drive My Car
  • Dune
  • The Northman
  • Licorice Pizza
  • No Time to Die
  • Pig
  • The Batman
  • Memoria
  • Red Rocket
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • A Hero
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Mass
  • Jackass Forever
  • Nightmare Alley
  • After Yang
  • Petite Maman
  • Boiling Point
  • Darkman
  • The Suicide Squad
  • The Power of the Dog
  • Flee
  • The Tragedy of Macbeth
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts
  • Spencer
  • Scream 2
  • Parallel Mothers
  • Shiva Baby
  • The Last Duel
  • West Side Story
  • Titane
  • Jackass 3D
  • tick, tick...BOOM!
  • The Green Knight
  • Spider-Man: No Way Home
  • Turning Red
  • Jackass 4.5
  • X
  • The Fallout
  • C'mon C'mon
  • Last Night in Soho
  • The French Dispatch
  • Benedetta
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • Encanto
  • The Lost Daughter
  • The Hand of God
  • Jackass Number Two
  • The House
  • CODA
  • Jackass: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more