Mohamed has logged 332 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Little Wars

The Little Wars

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Leila

Leila

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★
Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

2018
×
Edit this entry  
23
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Offside

Offside

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Experience

The Experience

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★
Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Circle

The Circle

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Wedding Suit

A Wedding Suit

1976
×
★★★½
Edit this entry  
09
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Edit this entry  
07
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Exotica

Exotica

1994
×
Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
03
Sibyl

Sibyl

2019
×
★½
Edit this entry  
03
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Real Young Girl

A Real Young Girl

1976
×
★★
Edit this entry  
01
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Habib

Habib

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Silence

The Silence

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kandahar

Kandahar

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Elles

Elles

2011
×
★½
Edit this entry  
25
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The American

The American

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
23
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry