Sort by

4 Star Films has logged 26 entries for films during May 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Party

The Party

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Out of It

Out of It

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Story of a Three-Day Pass

The Story of a Three-Day Pass

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rio Lobo

Rio Lobo

1970
×
★★★
Edit this entry  
13
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bright Lights, Big City

Bright Lights, Big City

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
★★½
Edit this entry  
11
Heaven Help Us

Heaven Help Us

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
STILL: A Michael J. Fox Movie

STILL: A Michael J. Fox Movie

2023
×
Edit this entry  
08
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★½
Edit this entry  
08
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Edit this entry  
08
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Starman

Starman

1984
×
★★★
Edit this entry  
01
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
Living on Tokyo Time

Living on Tokyo Time

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry