RSS feed for Feito

Feito has logged 88 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Lua de Cristal

Lua de Cristal

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Super Xuxa Contra o Baixo Astral

Super Xuxa Contra o Baixo Astral

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mossane

Mossane

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Something Different

Something Different

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Heart of the World

In the Heart of the World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Where I Grow Old

Where I Grow Old

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Like Water Through Stone

Like Water Through Stone

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Aboio

Aboio

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The German Doctor

The German Doctor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fish Child

The Fish Child

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
XXY

XXY

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Getting to Know the Big Wide World

Getting to Know the Big Wide World

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Danses espagnoles

Danses espagnoles

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cigarette

The Cigarette

1919
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Celles qui s'en font

Celles qui s'en font

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Landless

Landless

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Your Turn

Your Turn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casa

Casa

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indianara

Indianara

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chez Jolie Coiffure

Chez Jolie Coiffure

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Let It Burn

Let It Burn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sultry

Sultry

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
History Lessons

History Lessons

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nitrate Kisses

Nitrate Kisses

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dyketactics

Dyketactics

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Father's Shadow

The Father's Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alma da Gente

Alma da Gente

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Diary of a Provincial Girl

Diary of a Provincial Girl

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Carmen Miranda: Bananas Is My Business

Carmen Miranda: Bananas Is My Business

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Interview

The Interview

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Seduction of Mimi

The Seduction of Mimi

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eleições

Eleições

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry