Sort by

Francesco has logged 23 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Intervista

Intervista

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Autour de Jeanne Dielman

Autour de Jeanne Dielman

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry