RSS feed for Fraenkie63
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
X+Y

X+Y

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Trash

Trash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
What If

What If

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
★★½
Edit this entry  
31
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Horns

Horns

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Serial (Bad) Weddings

Serial (Bad) Weddings

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Annie

Annie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Soul Boys of the Western World

Soul Boys of the Western World

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Hercules

Hercules

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry