Sort by

ana has logged 331 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Edit this entry  
26
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★
Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Blonde One

The Blonde One

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Seven Minutes in Heaven

Seven Minutes in Heaven

1985
×
Edit this entry  
21
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Overboard

Overboard

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★½
Edit this entry  
16
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady J

Lady J

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Beautiful Alexander

Beautiful Alexander

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Juice

Juice

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★
Edit this entry  
13
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Most Likely to Murder

Most Likely to Murder

2018
×
Edit this entry