framely has logged 368 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Charade

Charade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Constant Gardener

The Constant Gardener

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★
Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mischief Makers

The Mischief Makers

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry