Frances has logged 283 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
Edit this entry  
17
The Shining: Forwards and Backwards

The Shining: Forwards and Backwards

2011
×
Edit this entry  
15
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
Edit this entry  
14
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
Edit this entry  
14
Stay

Stay

2021
×
Edit this entry  
13
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting

The Haunting

1963
×
Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Scream and Scream Again

Scream and Scream Again

1970
×
Edit this entry  
08
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
Edit this entry  
06
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
Edit this entry  
06
Aurélia Steiner (Vancouver)

Aurélia Steiner (Vancouver)

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
Edit this entry  
04
Transcendence

Transcendence

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
The King Is Dancing

The King Is Dancing

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Read prior review Edit this entry  
29
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood and Lace

Blood and Lace

1971
×
Read the review Edit this entry  
27
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
Edit this entry  
22
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
Edit this entry  
21
Desperado

Desperado

1995
×
Edit this entry  
19
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
16
Cruising

Cruising

1980
×
Edit this entry  
12
Cityscape

Cityscape

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Xanadu

Xanadu

1980
×
Read the review Edit this entry  
06
Road House

Road House

1989
×
Read the review Edit this entry  
05
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skatetown, U.S.A.

Skatetown, U.S.A.

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
Read the review Edit this entry  
02
Valis: The Fantasm Soldier

Valis: The Fantasm Soldier

1987
×
Read the review Edit this entry  
02
Evangelion — Episode 26' Live Action Cut

Evangelion — Episode 26' Live Action Cut

2003
×
Edit this entry  
02
Predator 2

Predator 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
01
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gunsmith Cats

Gunsmith Cats

1995
×
Edit this entry  
01
The Hardly Boys in Hardly Gold

The Hardly Boys in Hardly Gold

1995
×
Edit this entry  
01
Tiger Shark

Tiger Shark

1932
×
Edit this entry  
29
What's So Bad About Feeling Good?

What's So Bad About Feeling Good?

1968
×
Edit this entry  
29
Klondike Annie

Klondike Annie

1936
×
Read the review Edit this entry  
26
Hanuman and the 5 Kamen Riders

Hanuman and the 5 Kamen Riders

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Deadly Synths

Seven Deadly Synths

2019
×
Edit this entry  
25
Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Why Is Yellow the Middle of the Rainbow?

Why Is Yellow the Middle of the Rainbow?

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Sea Hornet

The Sea Hornet

1951
×
Read the review Edit this entry