gela has logged 37 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Allied

Allied

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sonata

Sonata

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sparks

Sparks

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mariquina

Mariquina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Me If You Dare

Love Me If You Dare

2003
×
★★★
Edit this entry  
14
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★
Edit this entry  
06
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Accountant

The Accountant

2016
×
★½
Edit this entry  
05
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Edit this entry