Sort by

gela has logged 34 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tangerine

Tangerine

2015
×
½
Edit this entry  
28
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★½
Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gifted

Gifted

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spice World

Spice World

1997
×
Edit this entry  
03
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry