Sort by

Frances Meh has logged 26 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kuessipan

Kuessipan

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dinner in America

Dinner in America

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Farewell Amor

Farewell Amor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Herself

Herself

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry