Sort by

Francisco has logged 170 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
18
Two Shots Fired

Two Shots Fired

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
05
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Edit this entry  
25
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Edit this entry  
21
Água Viva

Água Viva

2009
×
Edit this entry  
21
Welcome, or No Trespassing

Welcome, or No Trespassing

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Corporate Responsibility

Corporate Responsibility

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry  
12
As Armas e o Povo

As Armas e o Povo

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Gobble-Gobble

Gobble-Gobble

1977
×
Edit this entry  
11
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Edit this entry  
07
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
[REC]²

[REC]²

2009
×
Edit this entry  
05
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
04
[REC]

[REC]

2007
×
Edit this entry  
03
Jacky in the Kingdom of Women

Jacky in the Kingdom of Women

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Vampire Hookers

Vampire Hookers

1978
×
Edit this entry  
01
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★
Edit this entry  
25
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Buccaneer Soul

Buccaneer Soul

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Honest Candidate 2

The Honest Candidate 2

2018
×
Edit this entry  
20
Buccaneer Soul

Buccaneer Soul

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Videotape

Videotape

2018
×
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Inferno no Gama

Inferno no Gama

1993
×
Edit this entry  
11
Taiwan Night Market

Taiwan Night Market

2018
×
Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry