Francisco has logged 103 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Room

Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Angels Over Broadway

Angels Over Broadway

1940
×
★★★
Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★
Edit this entry  
26
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
One & Two

One & Two

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
Twenty

Twenty

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Bessie

Bessie

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Sisterhood of Night

The Sisterhood of Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry