• Waves

    Waves

    ★★½

    There's a lot I can respect about this film. That being said, everything I did enjoy still doesn't make it a good movie

  • Bombshell

    Bombshell

    I'm trying not to be harsh on this film but my god was it terrible. How did Margot's character go from a Tomi Lahren right wing millennial to a politically ambiguous queer woman in the span of 3 minutes? Charlize attempting to sound like Megyn ended up being a Christian Bale as Batman fiasco that I wanted to end badly and why was it even centered on Megyn and her relationship with Trump? What did that have to do with literally anything? Oh well. Just as I thought, TRASH!

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    The level of professionalism...FAR TOO MUCH

  • The Death & Life of John F. Donovan

    The Death & Life of John F. Donovan

    ★★

    Up next we have Kit Haringt- BOOT

  • Burning

    Burning

    ★★★★½

    Just as excellent as the first watch. Really annoying how the Academy ignores how excellent Asian Cinema can be...

  • Wildlife

    Wildlife

    ★★

    This was soulless my god...

  • Under the Silver Lake
  • Roma

    Roma

    ★★★½

    great B&W filter...beautiful B&W filter...

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★

    I have so much to say...if only I had the energy

  • The Edge of Seventeen

    The Edge of Seventeen

    ★★★★

    "I wish you loved me that much."

    Teenage angst can be very hard to capture in film, especially teenage girl angst. I've seen films time and time again attempt to portray teenage girls and the end result is disingenuous. You don't have to like Hailee Steinfeld because let's face it, she is annoying at times, but what her character felt was real. Her struggles do not have to make sense to us, the viewers, what matters is it made sense to her. This was a honest and raw portrayal of a young girl. Not many films have achieved that.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★½

    Never felt authentic in any sense but more so just an imitation of some of the great musicals of the past. That being said, I still very much enjoyed it. Emma is such a gem as Mia despite her character (and Ryan's) not being likable in the slightest. Rolled my eyes constantly at the obvious cynicism but I should have expected it from someone like Damien Chazelle. Overall, an enjoyable film but nothing to rave about.

    *The Epilogue, or montage, is legit the best film moment of 2016 and anyone who says otherwise is lying

  • In Another Country

    In Another Country

    ★★★

    Definitely not my favorite film by Hong Sang-soo, but I have such a fondness for his style of directing so I still enjoyed it quite a bit