• Wolf Children

    ★★★½

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★

  • I Wish

  • A Separation

  • Poetry

  • Instant Swamp

    ★★½

  • Tokyo Sonata

    ★★★★★

  • Departures

    ★★★½

  • The Sky Crawlers

    ★★½

  • Ponyo

    ★★★

  • Still Walking

    ★★★★★

  • Adrift in Tokyo

    ★★★

  • United Red Army

    ★★★★★

  • The Mourning Forest

  • Zodiac

  • Memories of Matsuko

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • The Taste of Tea

    ★★★★½

  • Nobody Knows

    ★★

  • Shara

  • Red Persimmons

  • Millennium Actress

    ★★★

  • Distance

    ★★★★★

  • Kaza-hana

    ★★★½

  • Kikujiro

    ★★★

  • After Life

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • Suzaku

  • The Eel

  • Maborosi

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • 100 Years of Japanese Cinema

    ★★★★

  • A Dedicated Life

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Raise the Red Lantern

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★

  • Kyoto, My Mother's Place

    ★★★★½

  • Black Rain

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • The Emperor's Naked Army Marches On

  • Gonza the Spearman

  • Typhoon Club

  • The Makioka Sisters

    ★★

  • Antarctica

    ★★★

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★★

  • Furuyashiki: A Japanese Village

    ★★★★★

  • Ballad of Orin

    ★★★★

  • In the Realm of the Senses

  • Under the Blossoming Cherry Trees

  • Kenji Mizoguchi: The Life of a Film Director

  • Karayuki-San, the Making of a Prostitute

  • The Castle of Sand

    ★★★½

  • Extreme Private Eros: Love Song 1974

  • The Petrified Forest

  • Sanrizuka: Heta Village

  • Outlaw-Matsu Returns Home

  • Goodbye CP

  • Silence

    ★★½

  • Minamata: The Victims and Their World

  • Following the Unreturned Soldier: Thailand

  • The Man Who Left His Will on Film

  • History of Postwar Japan as Told by a Bar Hostess

  • Following the Unreturned Soldiers: Malaysia

  • Boy

    ★★★★½

  • Profound Desires of the Gods

  • Kuroneko

    ★★★★★

  • Two in the Shadow

    ★★★★

  • A Man Vanishes

  • Branded to Kill

    ★★½

  • Red Angel

    ★★★★½

  • Thirst for Love

    ★★★★