Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★
Edit this entry  
18
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Intentions of Murder

Intentions of Murder

1964
×
★★★
Edit this entry  
12
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★
Edit this entry  
06
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kaza-hana

Kaza-hana

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Flame of My Love

Flame of My Love

1949
×
★★½
Edit this entry  
25
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
21
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★★★
Edit this entry  
21
United Red Army

United Red Army

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Straits of Love and Hate

The Straits of Love and Hate

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★
Edit this entry  
14
Departures

Departures

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Sky Crawlers

The Sky Crawlers

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
Brothers and Sisters of the Toda Family

Brothers and Sisters of the Toda Family

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Instant Swamp

Instant Swamp

2009
×
★★½
Edit this entry  
07
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★½
Edit this entry  
03
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ballad of Orin

Ballad of Orin

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★
Edit this entry  
27
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Boy

Boy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★
Edit this entry  
09
The Neighbour's Wife and Mine

The Neighbour's Wife and Mine

1931
×
★★★★
Edit this entry  
09
Our Neighbor, Miss Yae

Our Neighbor, Miss Yae

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Castle of Sand

The Castle of Sand

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★½
Edit this entry  
19
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★
Edit this entry  
19
I Will Buy You

I Will Buy You

1956
×
★★½
Edit this entry  
18
Silence

Silence

1971
×
★★½
Edit this entry  
18
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Makioka Sisters

The Makioka Sisters

1983
×
★★
Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★
Edit this entry  
15
Odd Obsession

Odd Obsession

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry