Sort by

frances has logged 138 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shades of the Heart

Shades of the Heart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Louise

Louise

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
BuzzFeed Unsolved: The Making of the Final Investigation

BuzzFeed Unsolved: The Making of the Final Investigation

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seobok: Project Clone

Seobok: Project Clone

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Clapper

The Clapper

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Crash Pad

Crash Pad

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls 2

Mean Girls 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady Jane

Lady Jane

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Afterlife of the Party

Afterlife of the Party

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night Train to Kathmandu

The Night Train to Kathmandu

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bros

The Bros

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barbie: Big City, Big Dreams

Barbie: Big City, Big Dreams

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry