Sort by

fran has logged 225 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mark of the Witch

Mark of the Witch

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guitar Mongoloid

The Guitar Mongoloid

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Caprice

Caprice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Legend

Legend

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry