Sort by

fran has logged 25 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Legend

Legend

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Duelle

Duelle

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry