Sort by

Frank has logged 403 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Greed

Greed

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tramway

Tramway

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
21
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Last Supper

The Last Supper

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
My All American

My All American

2015
×
½
Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
Edit this entry  
08
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
Patriotism

Patriotism

1966
×
Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Fall

The Fall

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Building the Inferno: Nobuo Nakagawa and the Making of 'Jigoku'

Building the Inferno: Nobuo Nakagawa and the Making of 'Jigoku'

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★
Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
05
2081

2081

2009
×
Edit this entry  
03
The Pregnancy Pact

The Pregnancy Pact

2010
×
½
Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★½
Edit this entry  
01
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★½
Read prior review Edit this entry  
01
Unfriended

Unfriended

2014
×
Edit this entry  
01
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Edit this entry