Frankie has logged 97 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call Me Lucky

Call Me Lucky

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Colin Quinn: Unconstitutional

Colin Quinn: Unconstitutional

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
I Am Chris Farley

I Am Chris Farley

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★½
Edit this entry  
03
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry