Sort by

Francis has logged 49 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Animals

Animals

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Windstorm

Windstorm

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Piano

The Piano

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pecking Order

Pecking Order

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
He Even Has Your Eyes

He Even Has Your Eyes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Festival

The Festival

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Horse

The Dark Horse

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bill Hicks: One Night Stand

Bill Hicks: One Night Stand

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry