Frank has logged 236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Laura

Laura

1944
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smart House

Smart House

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alice

Alice

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★½
Edit this entry  
01
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Business

Business

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Life in Our Times

A Life in Our Times

2019
×
Read the review Edit this entry