Sort by

frantakiller has logged 267 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Asterix vs. Caesar

Asterix vs. Caesar

1985
×
★★½
Edit this entry  
31
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Calculus Affair

The Calculus Affair

1991
×
★★½
Edit this entry  
30
The Blue Lotus

The Blue Lotus

1991
×
★★
Edit this entry  
30
Cigars of the Pharaoh

Cigars of the Pharaoh

1991
×
★★
Edit this entry  
29
The Secret of the Unicorn

The Secret of the Unicorn

1991
×
★★
Edit this entry  
29
The Black Island

The Black Island

1991
×
★★½
Edit this entry  
29
The Crab with the Golden Claws

The Crab with the Golden Claws

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1988
×
★★½
Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Submarine

Submarine

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★
Edit this entry  
06
Cuck

Cuck

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Tasteless

Tasteless

2019
×
Edit this entry  
01
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★
Edit this entry  
26
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Trial

The Trial

2017
×
Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
31
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Marty

Marty

1955
×
★★★
Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
good kid, m.A.A.d city

good kid, m.A.A.d city

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Home Again

Home Again

2017
×
★½
Edit this entry  
06
Shy Boys: IRL

Shy Boys: IRL

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Upfront: The Queens Of Comedy

Upfront: The Queens Of Comedy

2018
×
½
Read the review Edit this entry