• Warcraft

    ★★★½

  • The Pills - Sempre meglio che lavorare

    ★★

  • Sherlock: The Abominable Bride

  • Star Wars: The Force Awakens

  • Crimson Peak

  • Pan

    ★★★½

  • The Danish Girl

    ★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

  • Kingsman: The Secret Service

  • Dracula Untold

  • Two Night Stand

  • The Theory of Everything

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★★

  • How to Train Your Dragon 2

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • Belle

  • Kill Your Darlings

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • Pitch Perfect

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Anna Karenina

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • The Woman in Black

  • My Week with Marilyn

  • Midnight in Paris

  • One Day

  • Tangled

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • Black Swan

  • Salt

  • How to Train Your Dragon

  • The Darjeeling Limited

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Pianist

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

  • Return of the Jedi

  • The Empire Strikes Back

  • Star Wars

  • Sissi