RSS feed for Katie
  • Christopher Robin

    Christopher Robin

    ★★★★

    oh dear, all the emotions <3
    "Christopher Robin" is kind of predictable, the plot is not really new or innovativ, but oh boy did I cry during this movie? almost sure I never cried so much before. And laughed as well.
    This is just beautiful. Will definitely rewatch it in cinema as soon as I can.

  • Cruel Intentions

    Cruel Intentions

    ★½

    How could I ever like this movie? Rewatched it and it's... weird. It's actually disturbing, but not in a good way.

  • Macbeth

    Macbeth

    ★★½

    The directing and the setting is amazing and, of course, so is Michael Fassbender, but I just couldn't get into it. i don't know.

  • The Snowman

    The Snowman

    ★★½

    Story recht vorhersehbar, wenn man diverse Skandinavien-Thriller kennt, aber whatever. Michael Fassbender is awesome.

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    Valerian and the City of a Thousand Planets

    Das war auf so vielen Ebenen schmerzhaft. Ich möchte 138 Minuten meines Lebens zurück.

  • King Arthur: Legend of the Sword

    King Arthur: Legend of the Sword

    ★★½

    Da hat Guy Ritchie ein bisschen zu viel gewollt... ein bisschen zu viel Fantasy, ein bisschen zu viel Pathos, ein bisschen zu viel seines eigenwilligen Regiestils (den ich eigentlich mag). Nur von der Story, da gab es zu wenig. Schade.

  • Breakfast at Tiffany's

    Breakfast at Tiffany's

    ★★★

    what the fuck did this movie do to Holly Golightly?

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★

    i don't know what to think about it yet.

  • Demolition

    Demolition

    ★★★★

    FINALLY! A new movie with Jake Gyllenhaal has arrived. [German review below]

    The movie is hard in its own way. We need to understand a form of grief that movies usually don’t show. But if we can get into this, we can enjoy a wonderful movie about life and love. This drama may not be for everyone, but I liked it a lot, because it dares to give a new perspective on love. Not only in terms of Davis’ love…

  • Nymphomaniac: Vol. I

    Nymphomaniac: Vol. I

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I did something that I don't do very often: I stopped watching this movie before it ended.

    I was already 2 hours through, pretty much annoyed. And then, this damned father wouldn't die so I was like "Fuck it, I won't waste another 40 minutes to this".

    I can tell by now that I don't like Lars von Trier. There was nothing in storytelling, directing, editing oder cinematagrophy that I liked. The only good thing in this movie was Stellan…

  • Burn After Reading

    Burn After Reading

    ★★★★★

    Let's make this short:
    - I love the Coens - as usual, directing and script are perfect.
    - I love every single actor in this and their performances are awesome. Especially Frances McDormand, George Clooney and Brad Pitt in his most hilarious role. Loved him so much in this! But also Tilda Swinton, John Malkovich, JK Simmons and Richard Jenkins.
    - I love Lubetzki and he did the camera work in this. Nuf said.
    - I love anthology movies and…

  • Scarface

    Scarface

    ★★½

    Ehm, I'm sorry, but this was rather boring.

    I didn't really like the storytelling, didn't like the pace and didn't like the setting. The movie had a good beginning and had some good scenes (Tony visting his family, Tony in Bolivia, Tony in the tub), but there was so much in-between that made it hard for me to sit through.
    To be fair, Tony's character is quite interesting. A man who wants to have everything under control, but because of…