2013

Katie Katie’s year in review

Katie’s highest rated films

  • Drive

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • Life As We Know It

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★½

  • Lucky Number Slevin

    ★★★★½

  • Lincoln

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • The Machinist

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★½

  • Cruel Intentions

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 122 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Kick-Ass

Aug 16

Last Film

Trainspotting

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
55 films
Comedy
54 films
Thriller
33 films
Romance
28 films
Action
26 films
Crime
25 films
Adventure
19 films
Fantasy
15 films
Family
11 films
Sci Fi
11 films
USA
108 films
Germany
15 films
UK
15 films
Australia
3 films
Canada
3 films
France
3 films
New Zealand
3 films
China
2 films
Spain
2 films
Norway
1 film
English
115 films
German
14 films
French
11 films
Spanish
9 films
Italian
6 films
Cantonese
5 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Latin
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

A Good Day to Die Hard
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Last Fine Day

Films watched in 2013

  • Trainspotting
  • Bridesmaids
  • Oz the Great and Powerful
  • The Godfather
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Punch Bowl
  • Batman
  • Home Alone
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Silver Linings Playbook
  • Pan's Labyrinth
  • The Horribly Slow Murderer with the Extremely Inefficient Weapon
  • Inglourious Basterds
  • The Hurt Locker
  • The Fighter
  • Public Enemies
  • 3:10 to Yuma
  • American History X
  • The Prestige
  • The Usual Suspects
  • The Place Beyond the Pines
  • The Hunger Games
  • Little Miss Sunshine
  • Schindler's List
  • Friends with Benefits
  • Easy A
  • This Is 40
  • Back to the Future Part II
  • Shutter Island
  • Back to the Future
  • Forrest Gump
  • I Give It a Year
  • Prisoners
  • Pain & Gain
  • It's a Wonderful Life
  • Rush
  • 2 Guns
  • Fight Club
  • Love Actually
  • Pitch Perfect
  • Lucky Number Slevin
  • (500) Days of Summer
  • Source Code
  • The Lovely Bones
  • Hansel & Gretel: Witch Hunters
  • GoodFellas
  • We're the Millers
  • Lincoln
  • Juno
  • Despicable Me
  • Hitchcock
  • American Psycho
  • Drive
  • The Departed
  • Smashed
  • The Machinist
  • This Is the End
  • Memento
  • Rabbit Without Ears 2
  • One Day
  • World War Z
  • What a Man
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Valentine's Day
  • The Loved Ones
  • The Cabin in the Woods
  • The Amazing Spider-Man
  • Ted
  • Takers
  • A Good Day to Die Hard
  • Life As We Know It
  • Snow White and the Huntsman
  • Saw
  • Prometheus
  • Project X
  • Pretty Woman
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • New York, I Love You
  • Moonlight Tariff
  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted
  • Love & Other Drugs
  • Looper
  • The Lone Ranger
  • Kokowääh
  • Killers
  • Killer Elite
  • Rabbit Without Ears
  • Johnny English Reborn
  • Skyfall
  • Iron Man 3
  • In Time
  • Ice Age: Continental Drift
  • New Year's Eve
  • The Hangover Part III
  • Goon
  • Fast Five
  • Fast & Furious 6
  • Elizabethtown
  • Dogma
  • Monsters University
  • The Time Traveler's Wife
  • The Three Musketeers
  • Zookeeper
  • The Reader
  • The Last Fine Day
  • Dark Shadows
  • Contagion
  • Black Swan
  • Knocked Up
  • Anonymous
  • American Reunion
  • Hall Pass
  • Atonement
  • A Nightmare on Elm Street
  • 8 Mile
  • Seven Psychopaths
  • 21 Jump Street
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Cruel Intentions
  • Django Unchained
  • The King's Speech
  • Kick-Ass

Highly rated films Katie missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • Bo Burnham: what.
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • 12 Years a Slave
  • The Arrested Development Documentary Project

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more