2014

Katie Katie’s year in review

Katie’s highest rated films

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Who Am I

    ★★★★½

  • Weihnachten bei Hoppenstedts

    ★★★★½

  • The Terminal

    ★★★★½

  • The Lives of Others

    ★★★★½

  • City of God

    ★★★★½

  • American Hustle

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 144 Films watched
  • 12 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Date Night

Jan 6

Last Film

Serenity

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
66 films
Comedy
43 films
Crime
41 films
Action
40 films
Adventure
39 films
Thriller
34 films
Family
23 films
Fantasy
21 films
Animation
18 films
Romance
17 films
USA
129 films
UK
23 films
Germany
12 films
France
11 films
Italy
3 films
Canada
3 films
New Zealand
3 films
Sweden
2 films
Australia
2 films
Spain
2 films
English
136 films
French
15 films
German
14 films
Spanish
10 films
Russian
7 films
Italian
6 films
Arabic
4 films
Chinese
4 films
Korean
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sex Tape
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Weihnachten bei Hoppenstedts
Average weighted rating:

3.8

Films watched in 2014

  • Serenity
  • Magic Mike
  • Stromberg - The Movie
  • Zombieland
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Epic
  • Grave of the Fireflies
  • Now You See Me
  • Jackie Brown
  • Taxi Driver
  • Penguins of Madagascar
  • Horrible Bosses
  • Interstellar
  • Robin Hood
  • Wreck-It Ralph
  • The Lego Movie
  • Gone Girl
  • Who Am I
  • M
  • The Princess and the Frog
  • Raiders of the Lost Ark
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • In Bruges
  • Guardians of the Galaxy
  • The Breakfast Club
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Pinocchio
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Sex Tape
  • Lars and the Real Girl
  • The Expendables 3
  • This Boy’s Life
  • Mary and Max
  • The Basketball Diaries
  • Marvin's Room
  • Heat
  • Little Women
  • Falling Down
  • The Great Gatsby
  • Catch Me If You Can
  • Shortbus
  • Patch Adams
  • Some Like It Hot
  • Dead Poets Society
  • Casino
  • 22 Jump Street
  • Gangs of New York
  • All Good Things
  • Amour
  • Up
  • I Am Sam
  • The Dark Knight Rises
  • The Family
  • Good Will Hunting
  • Only God Forgives
  • Frozen
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Cottage Country
  • Last Vegas
  • Spring Breakers
  • Weihnachten bei Hoppenstedts
  • Finding Nemo
  • Blue Valentine
  • Kick-Ass 2
  • J. Edgar
  • My Girl
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Reservoir Dogs
  • Pulp Fiction
  • Se7en
  • The Rescuers
  • Revolutionary Road
  • The Shawshank Redemption
  • The Help
  • RockNRolla
  • Despicable Me 2
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Neighbors
  • Body of Lies
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Empire Strikes Back
  • Thor
  • Don Jon
  • Gangster Squad
  • About a Boy
  • Extremely Loud & Incredibly Close
  • Casper
  • The Ides of March
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • The Monuments Men
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Unknown
  • Carnage
  • The Keeper of Lost Causes
  • The Jungle Book
  • The Aviator
  • American Hustle
  • Peter Pan
  • Once Upon a Time in the West
  • The Lives of Others
  • Mystic River
  • The Lion King
  • 3096 Days
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Mr. Smith Goes to Washington
  • Rain Man
  • Taken
  • 12 Angry Men
  • She's Out of My League
  • Titanic
  • The Tourist
  • The Brothers Grimm
  • The Terminal
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Snatch
  • Ocean's Eleven
  • Inception
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • The Hangover
  • The Hangover Part II
  • Get Smart
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Fanboys
  • Secret Window
  • Pineapple Express
  • Alice in Wonderland
  • 127 Hours
  • The Green Mile
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Wolf of Wall Street
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • The Other Guys
  • Requiem for a Dream
  • Return of the Jedi
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • City of God
  • Date Night

Highly rated films Katie missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more