2015

Katie Katie’s year in review

Katie’s highest rated films

  • The Imitation Game

    ★★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★★

  • Southpaw

    ★★★★½

  • Everybody's Fine

    ★★★★½

  • Birdman

    ★★★★½

  • Ginger & Rosa

    ★★★★½

  • The Intouchables

    ★★★★

  • Walk the Line

    ★★★★

  • Tucker and Dale vs Evil

    ★★★★

  • The Broken Circle Breakdown

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 123 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Zurich

Jan 1

Last Film

The Iron Lady

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
64 films
Thriller
40 films
Action
38 films
Comedy
33 films
Adventure
26 films
Sci Fi
22 films
Crime
17 films
Horror
12 films
Mystery
12 films
Family
11 films
USA
104 films
UK
19 films
France
11 films
Germany
9 films
Canada
8 films
Spain
4 films
Italy
2 films
Belgium
2 films
English
114 films
Spanish
11 films
French
9 films
Italian
8 films
German
8 films
Russian
5 films
Korean
2 films
Arabic
2 films
Latin
2 films
Galician
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Scorpions - Forever and a Day

Films watched in 2015

  • The Iron Lady
  • Space Dogs
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Spectre
  • Donnie Darko
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Faster
  • Back to the Future Part III
  • Pride & Prejudice
  • Stoker
  • My Blueberry Nights
  • Dear John
  • About Time
  • Insidious
  • Insidious: Chapter 2
  • Pet Sematary
  • The Woman in Black
  • Superbad
  • Starsky & Hutch
  • I Spy
  • No Holds Barred
  • Hot Tub Time Machine
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Dawn of the Dead
  • The World's End
  • Southpaw
  • Nightcrawler
  • Jarhead
  • Enemy
  • Pixels
  • Queen of the Desert
  • Fantastic Four
  • Everest
  • The Transporter Refueled
  • The Visit
  • Kill the Messenger
  • Suck Me Shakespeer 2
  • Suck Me Shakespeer
  • 9/11
  • Brokeback Mountain
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Self/less
  • Phone Booth
  • A Separation
  • Léon: The Professional
  • Hitman: Agent 47
  • Tucker and Dale vs Evil
  • Psycho
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Magic Mike XXL
  • Trainwreck
  • Ant-Man
  • True Story
  • Ricki and the Flash
  • We Are Your Friends
  • Vacation
  • Minions
  • Terminator Genisys
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Ted 2
  • Jurassic World
  • Jurassic Park
  • Babies
  • Super Size Me
  • Ginger & Rosa
  • Elysium
  • Adventureland
  • Mad Max: Fury Road
  • Beauty and the Beast
  • Mean Streets
  • Everybody's Fine
  • White House Down
  • Walk the Line
  • Sucker Punch
  • Gravity
  • End of Watch
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • It
  • Stay
  • Shooter
  • Avengers: Age of Ultron
  • Death at a Funeral
  • Oldboy
  • As Above, So Below
  • Donkey X
  • The Grand Budapest Hotel
  • Captain America: The First Avenger
  • Furious 7
  • Hop
  • The Ten Commandments
  • Monsters, Inc.
  • Fast & Furious
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • The Notebook
  • Scorpions - Forever and a Day
  • Labor Day
  • Keeping the Faith
  • American Sniper
  • Into the Wild
  • The Italian Job
  • The Intouchables
  • Les Misérables
  • The Sea Inside
  • The Broken Circle Breakdown
  • Carriers
  • Selma
  • The Woman in Black 2: Angel of Death
  • Fifty Shades of Grey
  • Foxcatcher
  • The Fault in Our Stars
  • There Will Be Blood
  • Birdman
  • Tangled
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Big Hero 6
  • The Imitation Game
  • Mud
  • Exodus: Gods and Kings
  • Zurich

Highly rated films Katie missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more