2016

Katie Katie’s year in review

Katie’s highest rated films

  • Burn After Reading

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • The Intern

    ★★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Watchmen

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Demolition

    ★★★★

  • Triple 9

    ★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Harvey

Jan 1

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
67 films
Comedy
31 films
Adventure
25 films
Action
24 films
Thriller
23 films
Crime
18 films
Romance
18 films
Family
14 films
Sci Fi
14 films
Fantasy
13 films
USA
94 films
UK
17 films
France
7 films
Germany
5 films
Japan
3 films
Denmark
3 films
Australia
3 films
Mexico
3 films
Hong Kong
2 films
Italy
2 films
English
100 films
Spanish
16 films
French
10 films
German
6 films
Russian
6 films
Chinese
4 films
Italian
3 films
Cantonese
2 films
Japanese
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 58 Added 411

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Katie’s most liked review

Moonrise Kingdom

★★★★★

Do you know this feeling, when you watch a movie and your heart just stumbles for a second and you realize: "This is my movie"? Well. This happened when I watched "Moonrise Kingdom".
This was just perfect for me. Fell in love with this movie after 5 minutes and now,…

More reviews

Katie’s most liked list

BBC Culture's 100 Greatest Films of the 21st Century

via BBC Culture <<

"For our poll to determine the 100 greatest American films, we surveyed 62 film critics from around the world. This time, we received responses from 177 – from every continent except Antarctica. Some are newspaper or magazine reviewers, others write primarily for websites; academics and cinema curators…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Rear Window
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Diana
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Dreamgirls
Average weighted rating:

2.4

Films watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Royal Tenenbaums
  • Miller's Crossing
  • No Country for Old Men
  • The Martian
  • Whiplash
  • Arrival
  • Sully
  • Doctor Strange
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Sicario
  • Her
  • The Big Short
  • Ice Age: Collision Course
  • Me Before You
  • Rear Window
  • Rope
  • Demolition
  • Closer
  • Proof
  • Moon
  • The Intern
  • Mission: Impossible
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Burn After Reading
  • Scarface
  • The Nice Guys
  • Shadow of a Doubt
  • Triple 9
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Mulan
  • Saboteur
  • Moonlight Mile
  • Zodiac
  • Ghostbusters
  • The Big Lebowski
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Diana
  • The Emperor's New Groove
  • The Jungle Book
  • Inside Out
  • Paddington
  • Hercules
  • The Little Mermaid
  • The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing
  • Winter's Bone
  • Moonrise Kingdom
  • Once Upon a Time in America
  • Freeheld
  • Marie Antoinette
  • Dreamgirls
  • Adam's Apples
  • In the Mood for Love
  • The Bling Ring
  • Fargo
  • Punch-Drunk Love
  • The Many Adventures of Winnie the Pooh
  • Midnight in Paris
  • It Happened One Night
  • Bambi
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Valhalla Rising
  • The Avengers
  • Training Day
  • Zootopia
  • Spotlight
  • Concussion
  • Hail, Caesar!
  • The Hateful Eight
  • Watchmen
  • Match Point
  • The Lincoln Lawyer
  • A Million Ways to Die in the West
  • Boyhood
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Blood Diamond
  • Million Dollar Baby
  • How to Train Your Dragon 2
  • Snowpiercer
  • How to Train Your Dragon
  • Deadpool
  • True Grit
  • A Single Man
  • Cold Mountain
  • Jerry Maguire
  • We Are Marshall
  • The Matrix
  • The Box
  • American Ultra
  • The Longest Yard
  • Draft Day
  • Free Fall
  • John Wick
  • Remember the Titans
  • The Blind Side
  • The Revenant
  • Any Given Sunday
  • Babel
  • Powder Keg
  • Biutiful
  • 21 Grams
  • Amores Perros
  • Annie Hall
  • Harvey

Highly rated films Katie missed

  • The Handmaiden
  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more