2017

Katie Katie’s year in review

Katie’s highest rated films

  • The Hunting Ground

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • Victoria

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Closet Monster

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • The White Helmets

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★

  • The Babysitter

    ★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★½

  • It

    ★★★½

  • A Serious Man

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 69 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Danish Girl

Jan 2

Last Film

Star Wars: The Last Jedi

Dec 21

Genres, Countries & Languages

Drama
36 films
Action
19 films
Comedy
18 films
Thriller
17 films
Adventure
14 films
Sci Fi
11 films
Crime
11 films
Horror
11 films
Romance
11 films
Fantasy
10 films
USA
60 films
UK
13 films
Germany
7 films
France
5 films
Canada
4 films
Belgium
3 films
Denmark
3 films
Japan
2 films
China
2 films
Ireland
2 films
English
67 films
German
8 films
French
6 films
Spanish
4 films
Japanese
3 films
Swedish
2 films
Italian
2 films
Arabic
1 film
Yiddish
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Katie’s most liked review

Valerian and the City of a Thousand Planets

Das war auf so vielen Ebenen schmerzhaft. Ich möchte 138 Minuten meines Lebens zurück.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

My Neighbor Totoro
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Snowman
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

About a Girl
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2017

  • Star Wars: The Last Jedi
  • Flight
  • Moonlight
  • Murder on the Orient Express
  • Justice League
  • The Conjuring
  • Victoria
  • The Babysitter
  • A Cure for Wellness
  • The Snowman
  • Jennifer's Body
  • Crimson Peak
  • The Voices
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • It
  • The Hunting Ground
  • Logan Lucky
  • A Serious Man
  • Atomic Blonde
  • Nerve
  • Baby Driver
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Dunkirk
  • Spider-Man: Homecoming
  • Despicable Me 3
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Wonder Woman
  • Okja
  • The Beguiled
  • It Follows
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Once
  • King Cobra
  • Sing Street
  • Audrie & Daisy
  • About a Girl
  • Hot Girls Wanted
  • The Fate of the Furious
  • The Boss Baby
  • Ghost in the Shell
  • Life
  • The White Helmets
  • Daddy's Home
  • Beauty and the Beast
  • Kong: Skull Island
  • My Neighbor Totoro
  • A Most Violent Year
  • The Lego Batman Movie
  • Amanda Knox
  • Blue Is the Warmest Color
  • Hidden Figures
  • The Space Between Us
  • Breakfast at Tiffany's
  • Fences
  • Inside Llewyn Davis
  • Shakespeare in Love
  • La La Land
  • Split
  • Manchester by the Sea
  • Passengers
  • Money Monster
  • Sing
  • Ex Machina
  • Why Him?
  • Nocturnal Animals
  • Closet Monster
  • White Girl
  • The Danish Girl

Highly rated films Katie missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Get Out
  • Blade Runner 2049
  • LA 92

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more