2018

Katie Katie’s year in review

Katie’s highest rated films

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Love, Simon

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Mudbound

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Molly's Game

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • Still Alice

    ★★★★½

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • The DUFF

    ★★★★

  • Christopher Robin

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Witness for the Prosecution

Jan 1

Most Watched

Avengers: Infinity War

3 times

Captain America: The First Avenger

twice

Love, Simon

twice

Last Film

Captain America: The First Avenger

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
30 films
Adventure
30 films
Action
28 films
Sci Fi
20 films
Comedy
17 films
Fantasy
12 films
Romance
10 films
Crime
8 films
Family
8 films
Thriller
7 films
USA
64 films
UK
12 films
China
4 films
France
4 films
Germany
3 films
Canada
3 films
Norway
2 films
Ireland
2 films
Australia
1 film
English
69 films
French
9 films
Russian
5 films
German
4 films
Spanish
3 films
Norwegian
3 films
Portuguese
3 films
Vietnamese
2 films
Chinese
1 film
Icelandic
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Katie’s most liked review

Christopher Robin

★★★★

oh dear, all the emotions <3
"Christopher Robin" is kind of predictable, the plot is not really new or innovativ, but oh boy did I cry during this movie? almost sure I never cried so much before. And laughed as well.
This is just beautiful. Will definitely rewatch it in cinema as soon as I can.

More reviews

Katie’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Paddington 2
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Sierra Burgess Is a Loser
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Asphaltgorillas
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 2018

  • Captain America: The First Avenger
  • Mary Poppins Returns
  • Aquaman
  • Manchester by the Sea
  • Restrepo
  • Bohemian Rhapsody
  • Stronger
  • Sinister
  • The Witch
  • Bad Times at the El Royale
  • Venom
  • A Star Is Born
  • Ant-Man and the Wasp
  • Paddington 2
  • Brother Bear
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • The DUFF
  • Asphaltgorillas
  • Brain on Fire
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Christopher Robin
  • 10 Things I Hate About You
  • Cruel Intentions
  • Love, Simon
  • Love, Simon
  • Ocean's Eight
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Avengers: Infinity War
  • Mudbound
  • Deadpool 2
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • The Avengers
  • Thor
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man 2
  • Earth: One Amazing Day
  • The Shape of Water
  • Tomb Raider
  • Iron Man
  • Macbeth
  • Captain America: The First Avenger
  • Molly's Game
  • Still Alice
  • Notting Hill
  • The Post
  • Room
  • Black Panther
  • Wind River
  • Earth
  • Downsizing
  • Wonder
  • In the Fade
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Darkest Hour
  • Wonder Wheel
  • The Man Who Wasn't There
  • Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
  • The Greatest Showman
  • Witness for the Prosecution

Highly rated films Katie missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Roma
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Springsteen On Broadway
  • Minding the Gap
  • Shoplifters

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more