fred_zissou has logged 349 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Them!

Them!

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Orders

Last Orders

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Route Irish

Route Irish

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry