Sort by

Fred has logged 248 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La luna

La luna

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wings of the Dove

The Wings of the Dove

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Catherine the Great

Catherine the Great

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reds

Reds

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crash

Crash

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry