• Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★★½

  • Where the River Runs Black

  • The Fly

    ★★½

  • Manhunter

    ★★★½

  • Stand by Me

    ★★★½

  • Aliens

    ★★★★

  • Top Gun

  • The Hitcher

    ★★½

  • Clue

    ★★½

  • My Life as a Dog

  • Runaway Train

    ★★★

  • Commando

  • Weird Science

  • Back to the Future

  • Cocoon

  • D.A.R.Y.L.

  • The Goonies

  • Rambo: First Blood Part II

    ★★★

  • Pale Rider

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★½

  • Blood Simple

    ★★★½

  • Bachelor Party

  • The Karate Kid

  • Ghostbusters

  • Gremlins

    ★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • The NeverEnding Story

  • Beverly Hills Cop

  • Michael Jackson's Thriller

  • WarGames

  • Return of the Jedi

  • 48 Hrs.

  • First Blood

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★½

  • Poltergeist

    ★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Porky's

  • Southern Comfort

    ★★★½

  • Das Boot

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★

  • Roadgames

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★

  • Possession

    ★★½

  • Escape from New York

    ★★½

  • The Beyond

    ★½

  • Thief

    ★★½

  • Altered States

    ★½

  • The Shining

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

  • Death Ship

    ★★

  • The Fog

    ★★★

  • The Brood

    ★½

  • Alien

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★

  • Mad Max

    ★★½

  • Halloween

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★

  • The Driver

    ★★★★

  • Straight Time

    ★★★

  • Sorcerer

    ★★★½

  • Star Wars

  • Assault on Precinct 13

    ★★★½

  • The Omen

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • A Real Young Girl

    ★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

  • Dog Day Afternoon

  • Jaws

    ★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★

  • The Exorcist

    ★★★½