• Metallica: This Monster Lives

    Metallica: This Monster Lives

    ★½

    What was this?
    Some kind of... recycling?

  • Metallica: Some Kind of Monster

    Metallica: Some Kind of Monster

    ★★★★

    Well, quite a 'heavy' document here.

    I can imagine being in a band and creating your next album is always a difficult process, but Metallica takes it to a next level in the run-up to St. Anger.

    It starts out really uneasy, with personality clashes especially between Hetfield and Ulrich. Despite the fact that there was (some kind of) a therapist always present, they're able to talk next to each other and failing to understand the points trying to be…

  • Dave Chappelle: The Closer

    Dave Chappelle: The Closer

    ★★★

    "Is it one they? Or are there more theys?"
    The only time I laughed out loud. For the rest, some chuckles, but still OK.

  • The Manor

    The Manor

    ★★

    Because of health issues grandmother is send to a historic nursing home in a grand manor. She's not happy being there in the first place, and that even worsens when she receives nocturnal visits from an unwelcome guest.
    There are some positives about this one: the cast comprising of elder people is refreshing (it's not about young women or kids), the manor looks great and authentic, and the finale turned out differently than expected, but at its core it's just similar to other Blumhouse productions: decently made, but shockingly unscary.

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★½

    Why am I not surprised that I'm not as much on fire as the majority here?
    Impeccably acted and featuring wonderful settings and ditto cinematography, this portrait contains too much space where nothing really is painted. The nascent love between the two young women is titillating, but I was never truly engulfed by the proceedings. That final shot is awesome though.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★½

    A game, but on life and death.
    The concept has been done before, but the implementation of it is excellent: survival through different minigames in a particular arena. The different characters are intriguing, their interaction is wonderful, the violence is pretty in your face, the PlayStation button guys are amazing, so everything to make this a modern classic, but my problem is the language barrier and the overacting style. Still definitely worth checking out.

  • Madres

    Madres

    ★½

    Madre mia.
    It starts out promising enough with the immigrant couple expecting a baby, the reverse language barrier is nice, and as the plot progresses it seems we're dealing with some supernatural phenomena.
    Problem is it's never scary at all, I wasn't fond of the acting, the proceedings become less engaging and then towards the end there's this twist: it appears to be based on horrible real life events but this is not the right type and quality of movie to bring these facts under broader attention.

  • Old Henry

    Old Henry

    ★★★½

    Sometimes this is all you need: a slow, small scale western tale, wonderfully shot (the gold weaving grass) and decently performed.
    A tale about a farming widower and his son, who get into trouble after they take in a wounded stranger with a satchel of cash. And of course, someone is looking for that money, and they're not asking nicely.
    It's nothing groundbreaking, and the plot is not unique, but the vibe of the movie is spot on, as are the performances of the main characters. There's a nifty extra touch in the finale, concluding this lovely old school western.

  • VHS 94

    VHS 94

    ★★½

    Obviously it's not the overarching story we're interested in, but the individual segments are of mucho importance. While 3 out of 4 segments are of the same quality, which is not that great, there's one that stands out, and that's the Frankenstein doctor episode that goes full gore and bonkers which makes this horror anthology worth checking out.

  • The Hurt Locker

    The Hurt Locker

    ★★★

    Part 5 of the rewatch 2021 challenge

    Did never quite really understand what the hype was about back in the days, and this rewatch kind of confirmed my earlier feelings. Dropped into the action, and spanning over two hours there are some generally tense situations and suspenseful war scenes, but as a whole I felt this was a "random bomb defusing scene" times x in a nervous directorial style.

  • There's Someone Inside Your House

    There's Someone Inside Your House

    ★★½

    is an odd title when you've seen the movie. There are some houses, and there's some people in it, but it's just a(nother) high school slasher thriller with some heavy Scream references.
    It's not entirely unwatchable, the stuff with everybody's secrets and the different masks is decent enough, but the genre tropes are too present and the setting the viewer on the wrong foot regarding the identity of the killer is ridiculous.

  • Meander

    Meander

    ★★½

    Not really meandering, but a really straightforward plot when a young woman is kidnapped and dropped in a Cube like tunnel maze system. It plays out like a game, with learning and retracking, towards the bright end of the tunnel. It features some tense moments, the settings are claustrophobic, but it doesn't carry enough weight to be entirely memorable.